Pansiyon Rehberi
X
X

Amasya Pansiyonları

Arama Seçenekleri Gör
Tesis Adı
Fiyat Aralığı
Bölgeler ve Kategoriler
Hizmetler
Lokasyon
Yemek
Kimler İçin
Oda İçinde
Spor ve Aktiviteler
Tesis Ek Özellikler
Evcil Hayvan Politikasi
1567603587168186.jpg

Belki de elma denince ilk akla gelen şehir olması sebebiyle hepimiz Amasya’yı bildiğimizi düşünürüz. Ancak biraz daha düşününce bu güzel Karadeniz şehrini aslında pek de tanımadığımızı anlarız.

Oysaki Karadeniz yöresinin tüm karakteristiklerini taşıyan, doğası ve tarihi birikimi ile her gezginin mutlaka görmesi gereken bir şehirdir Amasya. 7 bin yıldan daha eski bir tarihe sahip Amasya, krallıklara başkentlik yapmış, defalarca yağmalanmış ve yakılıp yıkılmış, ancak her köşesinde bu zengin tarihinin izlerini barındırıyor. Bilim adamlarına, sanatkârlara, şairlere ve Osmanlı şehzadelerine eğitim veren bir kent olmuştur. Amasya’yı Yeşilırmak nehri ikiye böler ve yedi tane taş köprü de kuzey ve güneyi tekrar birleştirir. Kuzeydeki yerleşim bölgesi daha dar olduğu için yöre halkı yaşam alanı olarak daha çok güney yakasını tercih etmiştir. İster tek şehir olarak isterseniz de Karadeniz gezinizin bir ayağı olarak Amasya’da mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken doğal veya tarihi nokta bulunuyor. Yeşilırmak üzerinden tarihi bir köprüyü geçerek kalenin bulunduğu tepenin eteklerine varmış oluyorsunuz. Yukarı tırmandığınızda karşılaştığınız manzara gerçekten nefes kesici. Aslına uygun olarak restore edilen Amasya Kalesi’nin eteklerinde 5 adet ve vadi içerisinde 18 adet kaya mezar bulunuyor. Amasya fotoğraflarının klasik imgesi Yalıboyu Evleri, bölgenin en çok turist çeken noktasıdır. Bitişik nizamlı iki katlı evler 19. yy sonunda inşa edilmişlerdir. Ayrıca Amasya gezinizin diğer noktaları Borabay Gölü ve Halifet Gazi Kümbeti olmalıdır. Borabay Gölü çevresinde bisikletle gezip bol bol fotoğraf çekebilir ya da Yedikuğular Kuş Cenneti’nde uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Seyahat sürenize bağlı olarak en az Amasya kadar köklü bir tarihe sahip Merzifon ilçesini veya termal kaynakları ile ünlü Gözlek beldesini de ziyaret edebilirsiniz. Amasya mutfağı Karadeniz yöresinin klasik çizgilerine sahip olmakla birlikte kendine özgü tatlar da barındırıyor. Çatal, toyga, helle ve kesme ibik çorbaları, bakla dolması, etli bamya, ciğer sarması, keşkek, madımak, göbek dolması, Amasya çöreği, yağlı katmer, yuka tatlısı, ayva gailesi, bişi, döndürme, eli böğründe, elma tatlısı gibi pek çok lezzet tatmanız için sizleri bekliyor. Amasya’da geçireceğiniz süre içerisinde eski halleri korunarak restore edilmiş pansiyonlar ve konakları tercih edebilirsiniz. Özellikle zamanında gerçekleştireceğiniz rezervasyonlarla çok uygun fiyatlarla Amasya pansiyonlarında konaklayabilir, yörenin kendine özgü atmosferinin keyfini çıkarabilirsiniz. İşletmecileri yerli halktan olan Amasya pansiyonları, güler yüzlü ve ilgili yaklaşımları ile sizin hem rehberiniz hem de sohbet arkadaşınız oluyorlar. Sitemizi inceleyerek Amasya pansiyonları, Amasya pansiyon fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. İyi tatiller.

NEDEN PANSİYON REHBERİ
Tatil Planlarınız için bizden tavsiye alın Tüm Tesisleri gezip inceliyoruz ve sadece beğendiklerimizi yazıyoruz Doğru fiyatlagüvenilir oteller sunuyoruz